למה ללכת לטיפול פסיכולוגי?

אנשים פונים לטיפול כאשר משהו מכאיב להם. הסופר הצרפתי הדגול מרסל פרוסט אמר:"הכאב הוא המורה הזוכה למרב ההקשבה. לטוב ולחוכמה אנו מבטיחים הבטחות ותו לא…לכאב אנו מצייתים"
טיפול פסיכולוגי הוא מקום בו אדם מחפש מזור לכאבו.אנשים מגיעים לטיפול בשל חרדות, כעסים, דיכאון, קשיי שינה, אי יכולת למצוא בן/ בת זוג, קשיים בהתמודדות עם לחצי היומיום וכדומה. הטיפול הפסיכולוגי מאפשר לאנשים להתבונן פנימה ולהבין מדוע מרגישים במצוקה רגשית וסובלים מתסמינים שונים או לא מצליחים לחיות באושר ולהשיג את ייעודם.

מה מתרחש בטיפול פסיכולוגי

רבים חוששים לגשת לפסיכולוג ולהתחיל בטיפול קצר או ארוך. אני מבינה את החששות המלווים כל מטופל ולכן אני מציעה לכם מפגש ראשוני בו תגיעו לקליניקה ותקבלו הסבר מהו טיפול פסיכולוגי, למי הוא נועד ומה ניתן להשיג באמצעותו. מטרתי כפסיכותרפיסטית היא לעמוד לצידך ולאפשר לך באמצעות התאמה אישית של כלים מקצועיים לצאת לדרך חדשה בה תוכל לממש את הפוטנציאל החבוי בך. הטיפול הפסיכולוגי הוא בית חם בו תוכל נפשכם לצמוח ולהשתחרר מתחושת חוסר מוצא ותקיעות.

לשנות דפוסים

כאשר אדם מבין ומחליט כי עליו לפנות לטיפול פסיכולוגי חשוב להגיע למטפל מקצועי המכיר שיטות טיפול מגוונות. באמצעות יחס וליווי אישי ומקצועי אוכל לעזור לך להתמודד עם המצוקות והתסמינים עמם אתה מתמודד לבד. מטרתי לעזור לך לעלות על מסלול חיים חיובי, בריא וחיוני ובאמצעות הטיפול נוכל לשנות את דפוסי ההתנהגות והסימפטומים הגורמים לך לקשיים רגשיים וליישם כלים שימושיים לחיים.

האם המטפל מחויב לשמור על סודיות?

טיפול פסיכולוגי נועד לעזור לכם להשתחרר מסבל נפשי או רגשי. אני יודעת עד כמה קשה לעתים לאזור אומץ ולפנות לטיפול פסיכולוגי. המקום בו אתם נמצאים אינו פשוט ואני מבינה עד כמה אתם מתקשים לקבל החלטה ולהתמודד עם המשבר או הקושי הנפשי בו אתם מצויים. ההחלטה לגשת לטיפול פסיכולוגי ולקבל סיוע מביאה לחשש כי הסודות הכמוסים ביותר יתגלו ואולי אף יזלגו לגורמים אחרים, לכן חשוב שתדעו כי אני מכירה ופועלת לפי כללי האתיקה הנוקשים ומחויבת  לשמור על סודיות מלאה.

אתיקה נוקשה

בשלב הראשון של הטיפול אנו לומדים להכיר ובונים מערכת של יחסי אמון. אני נחשפת לפרטים על חייכם בהם פרטים אישיים ואינטימיים שאינכם מעוניינים לחשוף עם אנשים אחרים, כולל בני המשפחה. במהלך השיחות ביננו אתם חושפים בפני פרטים רבים ואני מחויבת לשמור על סודיות . הפרטים שאתם חולקים עמי שמורים עמי וכללי האתיקה להם אני מחויבת מונעים ממני ליצור קשרים עסקיים או לפעול על סמך אינטרס אישי. אני עומדת כאן לשירותכם ומכירה את זכותכם ואף מעודדת אתכם לקבל החלטות באופן אישי.

כללי האתיקה מחייבים כי, המטפל יהיה רשאי למסור פרטים על המטופל והטיפול רק לאחר הסכמת המטופל וקבלת אישור בכתב ממנו על ויתורו על סודיות רפואית.

החוק מחייב את איש המקצוע להפר את הסודיות הרפואית בשני מקרים בלבד:

א. במקרה בו עולה בטיפול מידע לגבי סכנת חיים ממשית למטופל או לאדם אחר.
ב. במקרה שבו נודע למטפל על התעללות בחסרי ישע שמתרחשת בהווה.

יחסי אמון

טיפול פסיכולוגי מבוסס על שיחות. במהלך השיחות אתם משתפים אותי על מערכת היחסים עם בן/ בת הזוג, מערכת היחסים עם הילדים, יחסים בעבודה וסודות כמוסים נוספים. ככל שמערכת האמון ביננו נבנית כך תגיעו לרבדים עמוקים יותר ויחד נלמד להכיר את הנפש ונבחן את המקומות הכואבים אשר מונעים ממכם להיות מאושרים וחופשיים. לצד שמירה על הסודיות, כללי האתיקה להם אני מחויבת כוללים הקפדה על מקצועיות ויושר, הימנעות מאינטרסים אישיים והימנעות מטובות הנאה.

כיצד טיפול פסיכולוגי עוזר?

הטיפול פסיכולוגי/פסיכותרפיה מעניק מסגרת בה ניתן להבין לעומק את הגורמים הלא מודעים להתנהלותנו הרגשית ואשר חוסמים אותנו מלממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בנו. במהלך הטיפול הפסיכולוגי נוצר קשר ייחודי בין המטפל והמטופל,נוצר מרחב שבו המטפל מספק סביבה מוגנת והענות מדויקת ,מכילה ועוטפת לצרכים הרגשיים.

נפשנו מתעצבת בשנות ילדותנו. יש מי מאיתנו שחשו שהוריהם לא אוהבים אותם מספיק, שלא ראו אותם,שצרכיהם לא נענו, שלא הבינו אותם. מה שאנחנו כילדים רוצים הוא שיאהבו אותנו ויקבלו אותנו. אם זה לא מתקיים, אזי ברירת המחדל שלנו היא להיות מה שהסביבה רוצה , העיקר שנהיה אהובים. כך אנחנו מפתחים "עצמי מזוייף" שמגן על הגרעין האותנטי שפועם בפנים. נפשנו מתארגנת באופן שיפחית את הסבל למינימום .באופן זה מתפתח שיריון חיצוני מתפקד, מתאים עצמו לסביבה. הבחירות שאנו עושים בחיינו בהתאם לפסאדה הזו נראות לנו בסדר, והן אכן מתאימות לסביבה, אך בפנים יש שעון מתקתק שקולו הולך ומתעצם. תחושת הקושי, הרגשת הפיספוס וחוסר החיות גורמים למשבר בחיינו.

לפני יותר ממאה שנה גילה פרויד, שאנו משחזרים את מכאובי ילדותינו בכל קשר משמעותי שניצור.הוא כינה זאת-"כפיית החזרה". מאז מתבהר והולך שכפי שהכאב הנפשי שלנו נולד בקשר מכאיב עם הזולת, כך הריפוי ייוולד מהינתנות מוחלטת של הזולת-המטפל בקשר עם המטופל. המרחב הטיפולי הזה הוא המקום שבו נולדת התקווה לחופש בחירה ,לתחושת חיות ויצירה .
מחקרים רבים מוכיחים חד משמעית כי טיפול פסיכולוגי מסייע לחולל את השינוי הרצוי.
זוכה פרס נובל אריק קנדל מצא שינויים במבנה המוח כתוצאה של פסיכותרפיה ארוכת טווח. הוא אומר "אנחנו מה שאנחנו מתוך החוויות שלנו ובשל מה שאנחנו זוכרים…כאשר המטפל מדבר אל המטופל והמטופל מקשיב, זה איננו רק מגע של קול ועין אלא גם השפעה של המערכת המוחית של המטפל על זו של המטופל וגם בכיוון ההפוך."

איך לבחור מטפל?

ההחלטה לגשת לטיפול פסיכולוגי מלווה בלבטים רבים.,למשל- איך יודעים מי מהמטפלים באזור תל אביב יהיה טוב עבורי? האם כדאי לפנות לפסיכולוגית שמטפלת בחבר או חברה והם ממליצים עליה? האם לבחור מטפל שמלמד באוניברסיטה או בבית חולים? האם לפנות לפסיכולוגית ידועה שחיברה ספר שעניין אותי ונגע בי? האם כדאי לבחור במטפל עליו ממליצים גולשים רבים ברשת?התשובות רבות כמספר השאלות והתהיות. חשוב שתדעו כי טיפול הוא תהליך משותף בו נוטלים חלק המטופל והמטפל והצלחת הטיפול תלויה הן במקצועיות והן ביחסי אמון עם המטפל.

גם אם בחרת להגיע לטיפול אצל איש מקצוע (מטפל) מוכר ונחשב בתחום, כדאי להקשיב לתחושות הבטן ולרגשות המתעוררים בך. נסה לענות על השאלות הבאות-
האם יש לך תחושה של אמון?
האם אתה מרגיש כי המטפל מבין אותך?
האם המטפל קשוב לדבריך?
אם ענית בחיוב על השאלות הרי שיש כימיה בינך לבין המטפל וכך תוכלו לצאת לדרך משותפת ולהתחיל בטיפול פסיכולוגי שנועד לשפר את חייך.

אם הגעת למצוקה קלה או קשה ובחרת לגשת לטיפול פסיכולוגי הרי נפרשות בפניך מגוון אפשרויות טיפול. מטפל מקצועי מכיר קשת רחבה של שיטות טיפול פסיכולוגי ויתאים עבורך באופן אישי שיטת טיפול שתעזור ותסייע למצוקה שלך או ישלב בין מספר שיטות כדי להקל על סבלך ולצייד אותך בכלים שימושיים שיעזרו לך בדרך ובהמשך חייך עם סיום הטיפול.

מהי פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה – מיוונית פסיכו-נפש, תרפיה-טיפול ומכאן, טיפול פסיכולוגי נפשי באמצעות מפגש עם איש מקצוע. פסיכותרפיסטים יכולים להיות עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, שעברו את ההכשרה המקצועית המתאימה. זהו טיפול במשברים, בהפרעות ובמצוקות נפשיות. רוב שיטות הטיפול נעשות באמצעות קשר מילולי בין המטפל למטופל.

מטרת הפסיכותרפיה לאפשר הבנה מעמיקה של הקשיים כדי לשפר את איכות החיים של המטופל ולהביא לשינוי חיובי בחייו .המונח הרווח טיפול פסיכולוגי משמעו בעצם-פסיכותרפיה.

לפסיכותרפיה איכות ייחודית ששום צורת טיפול אחרת לא מציעה. מכאובינו הרגשיים נולדו בתוך הקשר עם הורינו, ולכן הגיוני שהסביבה הטובה ביותר לריפויים יהיה בתוך קשר בין אישי.